Skřítek Lapišiška z Tiských skal dělá radost nejen v mateřských školách

21. 11. 2021, Ústí nad Labem (z textu pro Zpravodaj obce Tisá)

Od září 2021 se Pohádky skřítka Lapišišky z Tiských skal opět připomínají mateřským školám nejen v Tisé a nejbližším okolí, ale i v sousedních okresech. Díky zájmu o pohádky z nedalekého prostředí se Lapišiška podíval za dětmi například do Krupky, Soběchleb, Jalůvčí, Radešína, do několika školek v Ústí nad Labem a podobně.

V MŠ Sluníčko Krupka se stal Lapišiška průvodcem přírodovědného projektu

V Krupce nezůstal zájem o pohádky pouze u nákupu knih, ale tisovský skřítek se stal dokonce průvodcem projektu „Po stopách skřítka Lapišišky“. Na celé dva říjnové týdny, kdy projekt na školce probíhal, se děti seznamovaly s pohádkami, prostřednictvím nichž poznávaly podzimní přírodu, les, zvířátka a mnoho dalšího. Děti vytvořily i celou řadu obrázků a dalších výtvorů na motivy skřítka Lapišišky. Vedení školky dokonce uspořádalo pro děti výlet do Tisé, aby poznaly skřítkovu domovinu a prošly se po místech, o kterých se píše v pohádkách. Součástí projektu bylo také autorské čtení, které proběhlo v Krupce i v Soběchlebech. Během čtení představila autorka skřítka Lapišišku, popovídala si krátce s dětmi o podzimní přírodě a vybrala jednu pohádku, kterou dětem přečetla. Vedení školky i děti samotné předaly autorce na místě kytici a drobné dárečky jako památku na jejich školku a poděkování. Spolupráce s MŠ Sluníčko byla vynikající a celá akce proběhla ve velmi přátelském a inspirativním duchu. Autorka by tímto velmi ráda poděkovala paní ředitelce Mgr. Bc. Evě Kyjovské, MBA a všem učitelkám za perfektní organizaci akce a neuvěřitelně aktivní a přátelský přístup.

Zájem o pohádky přichází nejen z okolních obcí, ale také z krajského města. V Ústí nad Labem se Lapišiška dostal už do řady tříd v několika školkách, kde s ním paní učitelky dětem obvykle vyprávějí o přírodě. Mnohdy bývá Lapišiška spojen s nějakým z tematických projektů, v rámci kterého děti samy tvoří různé věci.

Zúčastnili jsme se vánočního promítání v Radešíně

Pohádky skřítka Lapišišky zazněly dokonce i na vánočním promítání animovaného filmu Polární express v nedalekém Radešíně, které pořádala obec Chuderov dne 13. 11. 2021. Byli jsme osloveni s nabídkou doplnit tuto akci autorským čtením našich pohádek, malou výstavou ilustrací (včetně obrázků od dětí z Tisé) a prodejem knih s věnováním. Nabídky jsme rádi využili a přijeli tak seznámit tamější děti i dospělé s Lapišiškou do Radešína. Akce proběhla v místní škole, kde měly děti připravené jak kreslící stoly, tak pohodlné deky a polštáře, na kterých se během čtení mohly uvelebit. Součástí programu byla také ilustrační soutěž, do které jsme věnovali jeden výtisk zdarma jako cenu pro hlavního výherce. Pohádkové knížky dostali i někteří další ocenění, kterým je do soutěže zajistila obec Chuderov. Všem dětem na přání pak autorka do knih napsala věnování, které jim udělalo radost. Mezi dalšími cenami se objevily také jednoduché omalovánky a pexesa s ilustracemi z pohádkové knížky.  Děkujeme tímto obci Chuderov a zejména paní Arleně Nikoličové za spolupráci a příjemné předvánoční zážitky v pohádkovém duchu.

Přejeme Vám, milí příznivci našich pohádek, ten nejkouzelnější advent, šťastné svátky a mnoho zdraví v dalším roce. Jedna z pohádek je o tom, jak skřítek Lapišiška vykouzlil hodným dětem vánoční hvězdu – tak doufáme, že ji uvidí i tento rok co nejvíc dětí 🙂

Eva Poslová, autorka
www.lapisiska.eu

TIP: Audioverze je na webu zdarma. Tištěný prodej u autorky: skritek@lapisiska.eu nebo v Informačním středisku města Ústí nad Labem – osobně či na e-shopu: www.usti-nad-labem.cz/e-shop/.