O Lapišiškovi

Kdo je skřítek Lapišiška?

V Tiských skalách, kde je písku tolik, že by nikdo všechna zrnka spočítat nedovedl, a kde rostou stromy tak veliké a krásně zelené, zalíbilo se malému skřítkovi. Skřítek Lapišiška žije mezi skalami už odjakživa, ale nikdo ho tam nikdy ještě nespatřil. Lapišiška je dobrý skřítek, který pomáhá slušným a hodným lidem, a naopak škodí těm, co zlobí, ničí přírodu a zkrátka se nechovají tak, jak se sluší a patří.

Skřítek Lapišiška má svou tajnou jeskyni hluboko mezi skalami, v místech, kam vkročí jen ti nejodvážnější z nás. Mezi vysokánskými stromy je schovaná tuze stará skála, časem rozpraskaná a větrem ošlehaná. V té skále je docela maličká škvírka, kterou Lapišiška vstupuje tam, i ven. Maličký skřítek se protáhne i tou neužší skulinkou a tak by nikoho ani nenapadlo, že tahle dírka ve skále je vstup do jeho skromného, ale kouzelného domečku.

Lidé z vesničky o skřítkovi vědí, ale nikdo ho ještě na vlastní oči neviděl. Povídá se, jak je spravedlivý a  pomáhá hodným lidem, jak domlouvá houbám, aby pěkně rostly, nebo jak prosí sluníčko, aby hezky hřálo a dlouho svítilo. A když jde po lese někdo, kdo nemá přírodu rád, lže, krade a zlobí, tak mu přichystá řádný trest.